Vyberte stránku

Slyšeli jste o tom, že pokud jste na Instagramu, lidé si navzájem sledují stránky, aby si zvýšili dosah? Respektive, že dost často přichází na cizí profily s plánem, který se zakládá právě na metodě: sleduji tě, sleduj mě zpět – prosím?

Abych uvedla tuto praktiku na pravou míru. Pokud se něco podobného děje, není to za účelem zvyšování dosahu nebo zvyšování prodejů dané osoby. Takto algorytmus Instagramu nefunguje.

Je tedy dobré nikoho nesledovat? Nebo sledovat jen ty, kteří nesledují mě? Co je vlastně na tom špatného, když začnu sledovat profil někoho, koho neznám jen proto, že on sleduje první mě?

 

Jak s tím tedy naložit?

Sledování cizích účtů je podstatou Instagramu. Pokud se sami podíváte do svého Instagramu, zjistíte, že nejspíš polovinu těch, které sledujete, ani neznáte nebo jste je nikdy neviděli.

Problém tedy není v tom, že lidé sledují cizí účty. To je prostě podstatou Instagramu.

Problém je v tom, když si nějaký profil natvrdo o sledování řekne a to formou: “ SLEDUJU TEBE, BUDEŠ MĚ TAKÉ SLEDOVAT PROSÍM?“

Co s tím, pokud si někdo takto řekne?

Pamatujete si všichni takové ty otravné nemluvící prodejce cetek, kteří se tváří jako velcí samaritáni? Sedíte si na zahrádce uprostřed teplého dne a srkáte si svůj stříček a najednou se přiblíží nějaký muž, na stůl vám položí přívěšek se vzkazem, jsem DÁREK – přispěj 50 Kč na bla bla bla…..

Pokaždé jsem na to zírala a netušila, co mám udělat. Když jste peníze nevytáhli, pán šel znovu okolo, posbíral cetky a zmizel.

Prý dárek. Pché…

Zažili jste něco takového?

Přijde vám to jako blbost? Tohle by přeci nikdo neudělal nebo ano?

Ano a bohužel to lidé nedělají jen s cetkami.

Nebo: „POZVAL JSEM VÁS NA MOJI SVATBU, MŮŽETE POZVAT ZASE VY MĚ?“

Je to příjemné?

Protože třeba toho člověka ani nemáte rádi a nechcete ho nikam zvát. Neřešili byste to a nejspíš byste na něj úplně zapoměli…

ALE.

A on vás naštve tím, že si o to takhle řekne!

Proč to někdo dělá?

Jaké důvody ty lidi k tomu vedou? Důvody mohou být různé.

Buď jde o nevyspělé lidské povahy, které si neuvědomují rozsah a dopady svého jednání a prostě říkají a dělají věci, které je napadnou v tu danou chvíli. Nebo jsou to vypočátaví a zoufalí lidé, kteří potřebují pomoc, ale neumí si o ni říct. Jasně. Můžeme na první pohled být jako oni a odsoudit je.

Můžeme to udělat.

Nebo nemusíme a můžeme se zamyslet, než takového člověka pošleme do zadele a zeptat se ho, co ho k takovému jednání vede a situaci si s ním vysvětlit.

Někdy to může pomoci ke vzájemnému pochopení.

Například člověk, který rozdává cetky a není schopen říct ani slovo, jen prostě chodí okolo, bude nejspíš člověk ve finanční tísni, bude mít spoustu problémů a třeba si opravdu přeje nějaké rozuzlení. To ale my nejspíš nevyřešíme (nebo ano).

Nebo osoba, která chce na vaši svatbu. Možná má nějaký skrytý záměr, možná prostě jen chce, abyste ji měli rádi, protože se cítí sama.

To zjistíme, pokud nepodlehneme obecně přijímané hře a nepřejdeme do opozice. Prostě se zeptáme na pravý důvod.

Divili byste se, jak lidi otázka na tělo odzbrojí. Někdy utečou, jindy to vyklopí. V každém případě ale víte, že jste se zachovali čestně a nenecháte se vtahovat do pokřivených her.

Jak tedy reagovat?

Nenechte se vtáhnout do hry a nesuďte předem. Pokuste se zjistit, pravý důvod této žádosti. Jednoduše odpovězte, že chcete vědět, proč to máte udělat.

Nic lepšího nevymyslíte.

Pokud se dozvíte, že si navzájem pomůžete, vysvětlete této osobě princip, který popisuji níže. Princip Dávej – Ber, který funguje sám od sebe, protože je pevně zakódován v nás, lidech. 

A zůstaňte nad věcí.

Jak píšu výše, ten člověk může řešit nějaký osobní problém a může se tímto pokoušet nastartovat svůj profil, aby mohl svůj problém vyřešit.

Neví, že to není dobře. Někdo mu to musí říct.

Takže takhle ne? Sleduj mě prosím, já sleduji tebe?

Ne.

Tohle není slušné. Je to útok na samotnou podstatu lidství, protože lidé mají samozřejmě v genetickém kódu zapsáno, ŽE OPLÁCET LASKOVOST je samozřejmostí.

Ale musí cítit, že skutečně o laskavost jde. Že to, co jste udělali vy pro ně, je nezištné a nemáte žádné hnusné a vedlejší úmysly. Že to děláte zkrátka jen proto, že chcete.

Pak to funguje dobře a máme pocit, že se musíme revanžovat.

Jednoduše chceme čistý stůl a nutí nás maximálně TO NĚCO UVNITŘ NÁS.

Takže takhle ne? Sleduj mě prosím, já sleduji tebe?

Zapamatujte si jedno. Je okej, když začnu sledovat účet, který mě zajímá a chci se o něm dozvědět něco víc, je to v pořádku. Takové účty chci vídat ve své feedu, chci zjišťovat novinky z jejich světa. Zapojím se, komentuji, prostě se chovám jako normální uživatel na Instagramu.

Pokud budu opravdu projevovat zájem a zároveň budu pro toho, koho sleduji dost zajímavá, MŮŽE MĚ ZAČÍT sledovat také.

Ale není to podmínkou toho, proč takového člověka nebo účet sleduji.

Není okej, když procházím účty jeden za druhým budu Sledovat a každému z nich napíšu Direct, že by mě tedy taky milostivě mohl sledovat.

To je chování, které prostě lidé odsoudí…

Pin It on Pinterest